CE
Do not cover with heat insulting materials
Independent converter
Only suitable for indoor installations
Power factor correction
Protection class II
Protection class III
RoHS
Series connection
Short circuit protection
Suitable for furniture installations
Without snap ring
Product number:
ALU53394UWWD
LED Einbaustr. 8W chrom m.Konv. dim
Product information "LED Einbaustr. 8W chrom m.Konv. dim"
- for indoor use, IP 20
- housing: diecast aluminum, glass reflector, protective glass
- housing color: chrome
- 30° swivelling
- beam angle: 25°
- power: 8 W
- light color: 2700 K
- luminous flux: 670 lm
- CRI: >90
- lifetime L70: >= 33.000 h
- input: 350 mA DC
- protection class III, MM
- installation depth: 40 mm
- ceiling cut-out: 68 mm
- outer dimensions: 82 x 82 mm
- energie efficiency class: A+
- including LED converter dimmable via tronic dimmer
Technical Data
| BAR code: | 4012094533940 |
|---|---|
| Width: | 82 mm |
| Height: | 31 mm |
| Length: | 82 mm |
| Unit Code: | piece |
| Customer discount group code: | R1 |
| Installation diameter: | 68 mm |
| Booformat eckig: | Yes |
| Lumen per fixture (lm): | 670 lm |
| Lumen per LED (lm): | 0,00 lm |
| Current: | 350 mA |
| Installation depth: | 40 mm |
| Temperature range: | -20 - 40 |
| Lumen per watt: | 83,75 |
| IP protection rating: | 20 |
| Power: | 8 W |
| CRI: | 90 |
| Catalog color code: | chrom |
| Led color code: | ca. 2700K ultra warmweiß |
| Leuchte: | including LED |
| Beam angle: | 25 Grad ° |
| Sockel code: | ohne |
| Anzahl led: | 1 |
| Gehaeuse code: | Aluminium |
| Re skus: | 54999 |
| Auslaufartikel: | Yes |
| L70: | 33000 |
| Ecodesign: | not assigned |
Login
No reviews found. Share your insights with others.