CE
Ceiling cutout round
Disposal instructions according to 2012/19/EU
Do not cover with heat insulting materials
Only suitable for indoor installations
Protection class III
REACH
RoHS
Series connection
Product number:
48310
LED-EBS RUND WEISS 10W IP44 300mA
€16.53
Product information "LED-EBS RUND WEISS 10W IP44 300mA"
- for indoor use, IP44
- housing: diecast aluminum (plastic protection cover, diffuse)
- housing colour: white
- not swivelling
- beam angle: 90°
- power: 10 W
- light colour: 3000 K ( 100K) warm white
- luminous flux: 999 lm
- CRI: >80
- lifespan L70: >= 50.000 h
- input: 300 mA DC
- protection class III
- installation depth: 70 mm
- ceiling cut-out: 135 mm
- outer diameter: 160 mm
- energie efficiency class: F
- not including constant current converter (can only be operated with switchable converters)
- SECONDLIFE ITEM -heavily discounted- only while stocks last!
Technical Data
| BAR code: | 4012094483108 |
|---|---|
| Height: | 60 mm |
| Unit Code: | piece |
| Customer discount group code: | SL |
| Installation diameter: | 135 mm |
| Outer diameter: | 160 mm |
| Lumen per fixture (lm): | 999 lm |
| Lumen per LED (lm): | 0,00 lm |
| Current: | 300 mA |
| Installation depth: | 70 mm |
| Temperature range: | -20 - 50 |
| Lumen per watt: | 99,9 |
| IP protection rating: | 44 |
| Power: | 10 W |
| Energy efficiency class: | EEK-Label_F |
| CRI: | 80 |
| Catalog color code: | weiss |
| Led color code: | ca. 3000K warmweiß |
| Leuchte: | including LED |
| Beam angle: | 90 Grad ° |
| Sockel code: | ohne |
| Anzahl led: | 33 |
| Gehaeuse code: | Aluminium |
| Auslaufartikel: | Yes |
| L70: | 50000 |
| LebensdauerL70B50: | 50000 |
| Ecodesign: | not assigned |
Login
No reviews found. Share your insights with others.