CE
Only suitable for indoor installations
Parallel connection
Protection class III
RoHS
Very light - profile necessary
Product number:
71729
LD Flex.LED-Strip Innen 3500-2100K
€44.00
Product information "LD Flex.LED-Strip Innen 3500-2100K"
- flexible LED Strip with self adhesive backside,
- for indoor use, IP20
- Can be seperated every 105 mm or 14 LEDs
- Number of LEDs: 448
- LED pitch: 15 mm
- beam angle: 120°
- CRI: >90
- Lumen per meter: 2625 lm
- Voltage: 24V DC
- Power per meter: 34,6 W
- Lifetime L70: >= 36.000 h
- energy efficiency class: A
- LxWxH in mm: 3360 x 8 x 1.6
- Caution: Do not operate strip without aluminium profile
- and adequate ventilation.
- Maximum length per connection: 3.36 meter. New connectors for greater length.
- Delivery contents: 3.36 meter roll
Technical Data
| BAR code: | 4012094717296 |
|---|---|
| Width: | 8 mm |
| Height: | 1 mm |
| Length: | 3360 mm |
| Unit Code: | piece |
| Customer discount group code: | R2 |
| Lumen per fixture (lm): | 8820 lm |
| Lumen per LED (lm): | 20,83 lm |
| Current: | 5126 mA |
| Temperature range: | to 60 |
| LEDs per meter: | 126 |
| Cutting length in mm: | 105 mm |
| Power W/m: | 34,6 |
| Lumen per meter: | 2625 |
| Lumen per watt: | 71,69 |
| IP protection rating: | 20 |
| Power: | 123,02 W |
| CRI: | 90 |
| Catalog color code: | weiss |
| Leuchte: | including LED |
| Beam angle: | 120 Grad ° |
| Voltage: | 24 V |
| Anzahl led: | 448 |
| Auslaufartikel: | Yes |
| L70: | 36000 |
| Ecodesign: | not assigned |
Downloads
Login
No reviews found. Share your insights with others.