CE
Disposal instructions according to 2012/19/EU
Do not cover with heat insulting materials
Parallel connection
Protection class III
RoHS
Product number:
LED5501-V4A
LARA RUND Edelstahl 2,8W 12V
€22.00
Product information "LARA RUND Edelstahl 2,8W 12V"
- for indoor and outdoor use, IP55
- housing: V4A stainless steel; protective glass matte
- Housing colour: brushed stainless steel
- not swivelling
- Beam angle: 100°
- Power: 2.8 W
- Light colour: 3000 K
- Luminous flux: 130 lm
- CRI: >80
- Lifespan L70: >= 36.000 h
- input voltage: 12 V DC
- protection class III
- Installation depth: 22 mm
- Ceiling cut-out: 60 mm
- Outer diameter: 70 mm
- not included LED power supply
- SECONDLIFE ITEM -heavily discounted- only while stocks last!
Technical Data
| BAR code: | 4012094450100 |
|---|---|
| Unit Code: | piece |
| Customer discount group code: | SL |
| Installation diameter: | 60 mm |
| Outer diameter: | 70 mm |
| Lumen per fixture (lm): | 130 lm |
| Lumen per LED (lm): | 0,00 lm |
| Housing format furniture spotlight: | Yes |
| Installation depth: | 22 mm |
| Temperature range: | -20 - 40 |
| Lumen per watt: | 46,43 |
| IP protection rating: | 55 |
| Power: | 2,8 W |
| CRI: | 80 |
| Catalog color code: | edelstahl |
| Led color code: | ca. 3000K warmweiß |
| Leuchte: | including LED |
| Beam angle: | 100 Grad ° |
| Voltage: | 12 V |
| Sockel code: | ohne |
| Anzahl led: | 15 |
| Gehaeuse code: | Edelstahl |
| Re skus: | 55316,55317,85267 |
| Auslaufartikel: | Yes |
| L70: | 36000 |
| LebensdauerL70B50: | 36000 |
| Ecodesign: | light source |
Downloads
Login
No reviews found. Share your insights with others.