CE
Disposal instructions according to 2012/19/EU
Parallel connection
Protection class III
REACH
RoHS
Product number:
79513
Flex.LED Strip,24V,IP65,RGBW 3000K,CRI80
Product information "Flex.LED Strip,24V,IP65,RGBW 3000K,CRI80"
- flexible LED Strip with self adhesive backside,
- for indoor and outdoor use, IP65
- not UV-resistant
- can be seperated every 83.33 mm or 6 LEDs
- number of LEDs: 360
- LED pitch: 13.89 mm
- beam angle: 120°
- CRI: >80
- luminous flux per meter: 890 lm
- luminous flux 3000K per meter: 391 lm
- input voltage: 24 V DC
- power per meter: 14.4 W
- lifespan L70B50: >= 36,000 h
- energy efficiency class: E
- LxWxH in mm: 5,000 x 14 x 4.2
- Maximum length per connection: 5 meter. New connectors for greater length.
- Delivery contents: 5 meter reel, 10 x silicone mounting bracket, 20 x screws,
- 1 x end cap closed, 1 x end cap feed, 1x 300 mm connection cable for soldering
Technical Data
| BAR code: | 4012094795133 |
|---|---|
| Width: | 14 mm |
| Height: | 4 mm |
| Length: | 5000 mm |
| Unit Code: | piece |
| Customer discount group code: | ST |
| Lumen per fixture (lm): | 4450 lm |
| Lumen per LED (lm): | 12,36 lm |
| Current: | 3000 mA |
| Temperature range: | -20 - 45 |
| LEDs per meter: | 72 |
| Cutting length in mm: | 83,33 mm |
| Power W/m: | 14,4 |
| Lumen per meter: | 890 |
| Lumen per watt: | 61,81 |
| IP protection rating: | 65 |
| Power: | 72 W |
| Energy efficiency class: | EEK-Label_E |
| CRI: | 80 |
| Catalog color code: | weiss |
| Led color code: | RGBW 3000K |
| Leuchte: | including LED |
| Beam angle: | 120 Grad ° |
| Voltage: | 24 V |
| Anzahl led: | 360 |
| Gehaeuse code: | Kunststoff |
| L70: | 50000 |
| LebensdauerL70B50: | 36000 |
| Ecodesign: | light source |
| Psb: | 0,00 |
| Service life L90B10: | 33000 |
Login
No reviews found. Share your insights with others.