CE
Do not cover with heat insulting materials
Interseroh
Only suitable for indoor installations
Protection class II
Protection class III
RoHS
Without snap ring
Product number:
ALU55480
Aluminium Einbaustrahler
Product information "Aluminium Einbaustrahler"
- Item No. ALU5548-0
- Adjustable, Without Snap-Ring
- for 50 mm Light Bulbs
- For Indoor Use
- Material: Massive Aluminum
- Color: Aluminum (Natural)
- Light Bulb: QR-CB51 GX 5.3 or PAR 16 GU 10
- Change the Light Bulb: Remove the Red ate Shade (Clip Closure)
- Usable for Installation In Concrete Ceilings And Other Thermally Difficult
- Mounting Locations
- Can Also Operate with HV-Bulbs GU 10. Use Accessories Item No. 54995.
- Excluding: Light Bulb
- Including GX 5.3 Base
- SECONDLIFE ITEM -heavily discounted- only while stocks last!
Technical Data
| BAR code: | 4012094554808 |
|---|---|
| Unit Code: | piece |
| Customer discount group code: | SL |
| Installation diameter: | 68 mm |
| Outer diameter: | 82 mm |
| Lumen per LED (lm): | 0,00 lm |
| Installation depth: | 130 mm |
| Temperature range: | to 70 |
| IP protection rating: | 20 |
| Power: | 50 W |
| Catalog color code: | aluminium |
| Leuchte: | without |
| Sockel code: | ohne |
| Anzahl led: | 1 |
| Gehaeuse code: | Aluminium |
| Re skus: | 85444 |
| Auslaufartikel: | Yes |
| Ecodesign: | not assigned |
Downloads
Login
No reviews found. Share your insights with others.